Advertisement

You will be redirected to the page you want to view in  seconds.

This week's youth results

9:26 PM, Mar. 23, 2013  |  Comments
  • Filed Under

Wisconsin YMCA State Meet March 15-17 Green Bay YMCA Swimmers Girls

8 and under - 25 breaststroke: 5, Lucia Brown, 22.22; 6, Giela Sternig, 22.30.

9-10 - 200 freestyle: 7, Brigitta Neverman, 2:31.27.

11-12 - 200 freestyle: 6, Bri Zablocki, 2:07.28; 500 freestyle: 5, Bri Zablocki, 5:34.43; 50 breaststroke: 6, Jennifer Peng, 34.31; 100 breaststroke: 5, Jennifer Peng, 1:15.14; 50 butterfly: 7, Emma Steffel, 30.16; 100 butterfly: 8, Emma Steffel, 1:07.50; 100 individual medley: 6, Bri Zablocki, 1:06.92; 200 individual medley: 4, Bri Zablocki, 2:23.34; 7, Erika Nowak, 2:27.03; 200 medley relay: Green Bay (Emma Steffel, Jennifer Peng, Bri Zablocki, Erika Nowak), 2:03.42.

13-14 - 100 freestyle: 4, Morgan Senogles, 55.42; 100 breaststroke: 2, Morgan Senogles, 1:08.79; 100 butterfly: 6, Annah Van Gheem, 1:01.71; 7, Morgan Senogles, 1:02.33; 200 individual medley: 6, Morgan Senogles, 2:18.09; 400 individual medley: 6, Emily Macco, 4:56.75.

200 freestyle: 1, Erika Jensen, 1:52.64; 3, Theresa Bushman, 1:56.23; 5, Rosalyn Stoa, 1:58.14; 500 freestyle: 6, Theresa Bushman, 5:17.23; 100 backstroke: 4, Katie Bourguignon, 1:00.23; 6, Carly Johnson, 1:01.31; 200 backstroke: 1, Kristin Zablocki, 2:05.37; 6, Katie Bourguignon, 2:11.57; 100 breaststroke: 6, Theresa Bushman, 1:10.06; 200 breaststroke: 4, Theresa Bushman, 2:28.98; 100 butterfly: 1, Erika Jensen, 57.31; 4, Kristin Zablocki, 59.85; 200 butterfly: 2, Erika Jensen, 2:07.86; 3, Kristin Zablocki, 2:09.80; 200 individual medley: 5, Katie Bourguignon, 2:15.79; 6, Rosalyn Stoa, 2:15.82; 400 individual medley: 1, Kristin Zablocki, 4:30.40; 2, Erika Jensen, 4:30.49; 200 freestyle relay: 6, Green Bay (Rosalyn Stoa, Kristin Zablocki, Dana Kaftan, Erika Jensen), 1:40.28; 400 freestyle relay: 3, Green Bay (Rosalyn Stoa, Theresa Bushman, Kristin Zablocki, Erika Jensen), 3:36.46; 800 freestyle relay: 3, Green Bay (Theresa Bushman, Kristin Zablocki, Rosalyn Stoa, Erika Jensen), 7:49.04; 200 medley relay: 5, Green Bay (Kristin Zablocki, Theresa Bushman, Erika Jensen, Rosalyn Stoa), 1:50.83; 400 medley relay: 3, Green Bay (Kristin Zablocki, Theresa Bushman, Erika Jensen, Rosalyn Stoa); 8, Green Bay (Katie Bourguignon, Morgan Senogles, Annah Van Gheem, Carly Johnson), 4:09.87.

Boys

8 and under - 25 backstroke: 1, Mikhail Neverman, 18.04; 50 backstroke: 1, Mikhail Neverman, 36.68; 25 butterfly: 1, Mikhail Neverman, 16.24; 50 butterfly: 1, Mikhail Neverman, 34.79; 6, Nicholas Balthazor, 46.41; 7, Ryan Bouchard, 47.07; 100 freestyle relay: 6, Green Bay (Blake Dahlin, Jack Daanen, Nicholas Balthazor, Mikhail Neverman), 1:07.57; 100 medley relay: 4, Green Bay (Nicholas Balthazor, Jack Daanen, Mikhail Neverman, Blake Dahlin), 1:14.81.

9-10 - 50 freestyle: 1, Kaiser Neverman, 26.87; 8, Macoy Socha, 30.72; 100 freestyle: 3, Michael Scripp, 1:06.70; 5, Macoy Socha, 1:08.16; 200 freestyle: 3, Michael Scripp, 2:23.10; 4, Joe Steffel, 2:29.57; 50 backstroke: 6, Michael Scripp, 37.11; 50 breaststroke: 2, Joe Steffel, 38.36; 3, Macoy Socha, 39.39; 8, Drew Dahlin, 43.47; 100 breaststroke: 2, Macoy Socha, 1:25.91; 3, Joe Steffel, 1:26.05; 50 butterfly: 1, Kaiser Neverman, 28.28; 6, Drew Dahlin, 34.33; 100 butterfly: 1, Kaiser Neverman, 1:07.16; 200 individual medley: 7, Joe Steffel, 2:46.84; 200 medley relay: 2, Green Bay (Michael Scripp, Joe Steffel, Kaiser Neverman, Drew Dahlin), 2:15.24;

11-12 - 50 freestyle: 4, James Bosco, 25.43; 200 freestyle: 3, Stephen Scripp, 2:02.26; 500 freestyle: 3, Stephen Scripp, 5:25.16; 50 backstroke: 2, Stephen Scripp, 29.61; 7, Ben Bouchard, 31.49; 100 backstroke: 3, Stephen Scripp, 1:03.13; 7, Ben Bouchard, 1:07.96; 50 breaststroke: 6, Ben Bouchard, 35.64; 100 breaststroke: 2, James Bosco, 1:10.56; 5, Ben Bouchard, 1:16.66; 50 butterfly: 1, James Bosco, 26.91; 3, Nathan Balthazor, 29.91; 100 butterfly: 1, James Bosco, 59.84; 2, Nathan Balthazor, 1:04.87; 7, Spencer Klika, 1:09.31; 8, Benedict Janowski, 1:10.00; 200 individual medley: 4, Nathan Balthazor, 2:25.63; 200 freestyle relay: 3, Green Bay (Stephen Scripp, Ben Bouchard, Nathan Balthazor, James Bosco), 1:45.71; 200 medley relay: 3, Green Bay (Stephen Scripp, Ben Bouchard, Nathan Balthazor, James Bosco), 1:58.95.

13-14 - 100 freestyle: 1, Ryan Scripp, 48.21; 200 freestyle: 7, Jarod VerBoort, 1:56.60; 500 freestyle: 2, Ryan Ehlinger, 5:02.32; 5, Ryan Hakes, 5:15.46; 100 backstroke: 6, Eric Van Dyck, 1:01.57; 200 backstroke: 2, Ryan Scripp, 2:00.94; 7, Eric Van Dyck, 2:13.11; 8, Race Archibald, 2:13.66; 100 breaststroke: 2, Ryan Scripp, 1:02.33; 4, Jarod VerBoort, 1:05.02; 200 breaststroke: 5, Kyle Baumgart, 2:28.39; 100 butterfly: 1, Ryan Scripp, 53.79; 5, Ryan Ehlinger, 58.27; 6, Jackie Zablocki, 58.28; 200 butterfly: 1, Ryan Ehlinger, 2:05.00; 3, Jackie Zablocki, 2:08.90; 200 individual medley: 2, Jarod VerBoort, 2:06.06; 6, Jackie Zablocki, 2:12.76; 8, Kyle Baumgart, 2:14.21; 400 individual medley: 2, Ryan Ehlinger, 4:30.69; 3, jackie Zablocki, 4:41.04; 200 freestyle relay: 2, Green Bay (Jarod VerBoort, Jackie Zablocki, Ryan Hakes, Ryan Scripp), 1:35.09; 8, Green Bay (Ryan Ehlinger, Race Archibald, Sam Klika, Eric Van Dyck), 1:41.50; 200 medley relay: 2, Green Bay (Jarod VerBoort, Ryan Scripp, Jackie Zablocki, Ryan Hakes), 1:47.89.

100 freestyle: 5, Nick Kaftan, 48.52; 200 freestyle: 2, Jared Klika, 1:44.16; 8, Nick Kaftan, 1:48.54; 500 freestyle: 5, Justin Stange, 4:59.32; 1000 freestyle: 5, Trey Butrym, 10:42.11; 1650 freestyle: 6, Trey Butrym, 17:48.85; 200 backstroke: 7, Aaron Stange, 2:06.37; 100 breaststroke: 5, Ryan Keast, 1:01.68; 200 breaststroke: 6, Ryan Keast, 2:14.73; 7, Alex Van Dyck, 2:14.79 100 butterfly: 2, Jared Klika, 52.07; 200 butterfly: 2, Jared Klika, 1:59.02; 7, Justin Stange, 2:05.97; 400 individual medley: 6, Justin Stange, 4:27.32; 200 freestyle relay:8, Green Bay (Nick Kaftan, Ryan Scripp, Alex Van Dyck, Jared Klika), 1:30.66; 400 freestyle relay: 4, Green Bay (Nick Kaftan, Jared Klika, Justin Stange, Ryan Scripp), 3:17.30; 800 freestyle relay: 2, Green Bay (Jared Klika, Justin Stange, Nick Kaftan, Ryan Scripp), 7:07.58; 200 medley relay: 4, Green Bay (Jared Klika, Ryan Keast, Ryan Scripp, Nick Kaftan), 1:41.19; 400 medley relay: 1, Green Bay (Jared Klika, Ryan Keast, Ryan Scripp, Nick Kaftan), 3:37.82.

Green Bay Gymstars YMCA State Meet, March 15-17

Level 3 (Team took eighth): Presley Spindler (10th vault); Abby Hasse (second vault, 10th bars, eighth floor, sixth all-around); Sophia Fabry (sixth vault, 14th bars, third beam, sixth floor, fifth all-around); Olivia Robinson (seventh bars, seventh beam, eighth all-around); Caroline Lawler (third bars).

Level 4 (Team took fourth): Jada Wagner (fifth vault); Sarah Wingert (fourth vault, fifth beam, fourth floor, eighth all-around); Lillian Garbe (eighth bars, 11th floor); Ella Adams (eighth vault, 11th beam); Faith Kindschuh (eighth bars, eighth floor, fifth all-around); Grace Jahnke (eighth vault, sixth bars); Kate O'Brien (fifth vault); Domineque Washington (seventh vault, third bars, fourth beam, second floor, second all-around); Cecelia Berger (seventh vault, first bars, 14th beam, eighth all-around); Phoebe Jensen (seventh bars); Shamieko Coburn (fourth vault, 10th bars, 14th beam, eighth floor, seventh all-around); Aubrie Gorski (seventh vault, 13th bars); Sydney Altergott (ninth vault, 13th floor); Sophia Woodward (11th beam); Lizzy Schumacher (fourth vault, seventh beam, fourth floor, seventh all-around); Valeria Guillen (eighth vault); Alie Nelson (fifth bars, ninth floor, eighth all-around); Morgan Powell (seventh floor); Annelise von Berlichingen (sixth vault); Elena Hobbins (10th vault, 10th floor).

Level 5: Ellie Rose (first vault, sixth floor, seventh all-around); Isabelle Hoida (fourth bars, first floor, sixth all-around); Mickalyn Babcock (eighth vault, third beam, fifth all-around); Jessalyn Tollar (eighth vault, seventh bars); Tessa Hingtgen (sixth vault); Heidi Wilken (seventh beam).

Level 6 (Team took first): Catherine Moeller (fifth floor); Olivia Fabry (seventh vault, ninth bars, 11th beam, 11th floor, sixth all-around); Julia Doenges (fourth bars, first beam, first floor, first all-around); Rhiannon Bisbee (first beam, sixth all-around); Julia VandenLangenberg (sixth bars, second floor, third all-around); Megan Hoffman (fourth floor).

Level 7 (Team took third): ALly Treichel (second beam); Grace Kowalkowski (sixth beam, 10th all-around); Qualayou Smith (10th vault, ninth beam, 11th all-around); McKenzie Tuttle (second bars); Jessica Buss (10th bars, sixth floor); Tyra Zinkel (fifth vault, fifth floor); Marissa Ellner (fourth floor).

Level 8 (Team took third): Jensen VanDuyse (second vault, fourth bars, fifth all-around); Annika Olson (first beam); Olivia Zegers (first vault, second bars, eighth beam, fifth floor, second all-around); madi Kudick (fifth beam); Teagan Wernicke (seventh beam, eighth all-around).

Level 10: Bonnie Draxler (first all-around).

Silver: Amber Torres (10th bars).

Gold (Team took second): Hayley Hilbert (seventh bars, third beam, third floor, fifth all-around); Becca Muehrcke (fifth beam, ninth all-around); Anna Carstens (ninth beam); Jennifer Gajeski (10th bars, seventh beam, eighth floor).

Platinum: Kassie Vannieuwenhoven (first beam).

What's your take on the Packers Family Night change?

Retrieving results.
Watching practice is fine.(Your vote)
15%
576 votes
I'd rather watch a scrimmage.(Your vote)
23%
856 votes
I don't want to pay to watch practice.(Your vote)
27%
1018 votes
It doesn't matter to me.(Your vote)
34%
1272 votes

Catch up on the latest in our pregame show every game day.

Football fans

If you've ever answered "Who has the ball?" with "It's halftime," you might recognize The Airhead. Check out the characters in our cartoon gallery of oddball fans.

Special Reports

ORDER YOURS

Football fans

If you've ever answered "Who has the ball?" with "It's halftime," you might recognize The Airhead. Check out the characters in our cartoon gallery of oddball fans.

Special Reports