Advertisement

You will be redirected to the page you want to view in  seconds.

Track and field: Falls girls, Suring boys take county track meet

2:28 PM, May 13, 2013  |  Comments
Matt Marquardt leaps for a long jump at the Oconto County Track Meet on May 6.
Matt Marquardt leaps for a long jump at the Oconto County Track Meet on May 6.
  • Filed Under

Team rankings: 1 Oconto Falls 144, 2 Gillett 85, 3 Suring 61, 4 Lena 47, 5 Oconto 34.

4x800 relay: 1 Gillett, 11:01.98; 2 Oconto Falls, 11:10.25; 3 Suring, 12:24.89; 4 Oconto, 12:37.25. 100 hurdles: 1 Vanessa Van Den Elzen, Oconto Falls, 17.09; 2 Natalie Flint, Oconto, 17.52; 3 Anna Rabe, Oconto Falls, 18.05 4 Maddy Wilbur, Gillett, 18.59; 5 Aleah Willame, Oconto 18.85. 100: 1 Leah Kasten, Oconto Falls, 13.57; 2 Marlena Wagner, Lena, 13.63; 3 Liza Leja, Oconto Falls, 13.91; 4 AZ VanBellinger, Suring, 14.26 5 Crystal Kallies, Lena, 16.39.

1600: 1 Bailey Wolf, Oconto Falls, 5:32.67; 2 Cassie Baranczyk, Gillett, 6:41.95; 3 Jenna Herzog, Gillett, 6:44.93; Abby Horsens, Gillett, 7:24.01. 4x200 relay: Suring, 1:56.52; 2 Lena, 1:56.53; 3 Oconto Falls, 1:58.80; 4 Oconto 2:20.00. 400: 1 Tori Hipke, Oconto, 1:04.48; 2 Megan Heller, Oconto Falls, 1:05.53; 3 Brooke Collins, Gillett, 1:07.83; 4 Kayla Devares, Gillett, 1:12.22; 5 Markley Trever, Suring, 1:15.02.

4x100 relay: 1 Oconto Falls, 53.13; 2 Lena, 55.09; 3 Suring, 57.96; 4 Oconto, 1:02.41. 300 hurdles: 1 Kathryn De Jung, Gillett, 49.97; 2 Natalie Flint, Oconto, 50.62; 3 Vanessa Van Den Elzen, Oconto Falls, 52.25; 4 Anna Rabe, Oconto Falls, 52.91; 5 Maddy Wilbur, Gillett, 53.88. 800: 1 Karissa Rasmussen, Gillett, 2:44.38; 2 Jenna Herzog, Gillett, 3:00.10; 3 Carly Christensen, Suring, 3:06.07; 4 Amber Moder, Oconto, 3:11.86; 5 Abby Horsens, Gillett, 3:34.22.

200: 1 Megan Rouer, Lena, 28.16; 2 Leah Kasten, Oconto Falls, 28.21; 3 Megan Heller, Oconto Falls, 29.19; 4 AZ VanBellinger, Suring, 30.03; 5 Christina Jagiello, Lena, 31.98. 3200: 1 Bailey Wolf, Oconto Falls, 12:18.23; 2 Elizabeth Donart, Oconto Falls, 13:48.75; 3 Becca Wolfe, Gillett, 13:57.71; 4 Hailey Baldwin, Suring, 14:41.38; 5 Tone Gilbertson, Gillett, 14:44.68.

4x400 relay: 1 Oconto Falls, 4:31.84; 2 Oconto, 4:37.68; 3 Gillett, 4:42.47; 4 Suring, 5:11.63. High jump: 1 Stormy Gerndt, Suring 5-00.00; 2 Carly Lemke, Oconto Falls, J5-00.00; 3 Megan Rouer, Lena, 4-10.00; 4 Markley Trever, Suring, 4-08.00; 5 Aleah Willame, Oconto, 4-04.00. Pole vault: 1 Marlena Wagner, Lena, 10-00.00; 2 Leah Kasten, Oconto Falls, 9-06.00; 3 Megan Vandenack, Oconto Falls, 8-06.00; 4 Janet Koehne, Oconto Falls, 8-00.00; 5 Christina Jagiello, Lena, 7-06.00.

Long jump: 1 Stormy Gerndt, Suring, 14-10.75; 2 Vanessa Van Den Elzen, Oconto Falls, 14-01.75; 3 Jenny Spang, Oconto Falls, 13-10.50; 4 Megan Heller, Oconto Falls, 13-04.50; 5 AZ VanBellinger, Suring, 12-11.75. Triple jump: 1 Jenny Spang, Oconto Falls, 31-08.50; 2 Stormy Gerndt, Suring, 31-08.25; 3 Emily Kilmer, Oconto Falls, 29-09.25; 4 Carolyn Malcheski, Oconto Falls, 28-11.00; 5 Breanna Tienor, Suring, 26-11.75.

Shot put: 1 Missy Peterson, Gillett, 35-11.00; 2 Brook Gauthier, Suring, 34-08.00; 3 Kayla Virtues, Oconto Falls, J34-08.00; 4 Taylor Kohls, Gillett, 32-01.00; 5 Melinda Svejda, Lena, 31-05.00. Discus: 1 Taylor Kohls, Gillett, 113-03; 2 Missy Peterson, Gillett, 108-01; 3 Melinda Svejda, Lena, 107-04; 4 Julie Moore, Oconto Falls, 103-01; 5 Holly Blazek, Lena, 99-04.

Team rankings: 1 Suring 141.33, 2 Oconto Falls 102, 3 Gillett 75.33, 4 Lena 38, 5 Oconto 17.33.

4x800 relay: 1 Gillett, 9:20.61; 2 Suring, 10:20.40; 3 Oconto Falls, 10:33.83; 4 Oconto, 10:36.90. 110 hurdles: 1 Cody Christensen, Suring, 16.42; 2 Luke Runge, Suring, 17.54; 3 Matt Peterson, Gillett, 18.84; 4 Dewey Krueger, Oconto Falls, 18.86 5 Trent Lechleitner, Suring, 19.10. 100: 1 Jay Tienor, Suring, 11.72; 2 Creo VanBellinger, Suring, 12.39; 3 John DeHut, Oconto, 12.53; 4 Hunter Reed, Oconto Falls, 12.61; 5 Dillon Curl, Oconto Falls, 12.81.

1600: 1 Mike Friedman, Oconto Falls, 4:47.44; 2 Liam Spillane, Oconto Falls, 5:04.61; 3 Max Zeitler, Gillett, 5:15.03; 4 Alex Zeitler, Gillett, 5:30.88; 5 Leeland Kahler, Gillett, 5:52.76. 4x200 relay: 1 Lena, 1:40.52; 2 Oconto Falls, 1:44.25; 3 Suring, 1:44.26; 4 Gillett, 1:46.81; 5 Oconto, 1:51.99. 400: 1 Jay Tienor, Suring, 52.53; 2 Hunter Reed, Oconto Falls, 53.70; 3 Alex Young, Oconto Falls, 54.14; 4 Dan Sweda, Suring, 56.02; 5 Conner Moe, Oconto, 57.59.

4x100 relay: 1 Lena, 48.46; 2 Oconto Falls, 49.93; 3 Oconto, 50.10; 4 Suring, 52.19. 300 hurdles: 1 Cody Christensen, Suring, 42.45; 2 Dillon Curl, Oconto Falls, 45.77; 3 Matt Peterson, Gillett, 46.28; 4 Trent Lechleitner, Suring, 47.15; 5 Luke Runge, Suring. 47.57. 800: 1 Shane Anderson, Gillett, 2:04.93; 2 Michael Fifield, Oconto Falls, 2:14.69; 3 James Malcheski, Oconto Falls, 2:15.85; 4 Caleb Gleffe, Suring, 2:19.69; 5 Conner Moe, Oconto, 2:23.41.

200: 1 Jay Tienor, Suring, 23.79; 2 Roy O'Harrow, Lena, 24.78; 3 Creo VanBellinger, Suring, 24.97; 4 Alex Young, Oconto Falls, 25.21; 5 John DeHut, Oconto, 25.72. 3200: 1 Mike Friedman, Oconto Falls, 10:35.76; 2 Liam Spillane, Oconto Falls, 11:14.35; 3 Jacob Kasten, Gillett, 11:32.05; 4 Austin Smith, Gillett, 12:44.95; 5 Leeland Kahler, Gillett 12:59.44. 4x400 relay: 1 Oconto Falls, 3:43.73; 2 Suring, 3:55.34; 3 Gillett, 4:02.60; 4 Oconto, 4:09.86.

High jump: 1 Jay Tienor, Suring, 5-08.00; 2 Blake Strehlow, Suring, J5-08.00; 3 Michael Fifield, Oconto Falls, 5-06.00; 4 Jacob Kasten, Gillett, 5-04.00; 5 Alex Zeitler, Gillett, 5-02.00. Pole vault: 1 Dewey Krueger, Oconto Falls, 11-00.00; 2 Keegan Imig, Lena, 9-06.00; 3 Joe Jagiello, Lena, J9-06.00; 4 Bryan Ozak, Oconto, J9-06.00; 5 Scott VanHulle, Oconto, 9-00.00; 5 Parker Wanish, Suring, 9-00.00; 5 Colin Weiss, Gillett, 9-00.00.

Long jump: 1 Blake Strehlow, Suring, 18-06.50; 2 Cody Christensen, Suring, 18-04.75; 3 Blaik Fisher, Lena, 16-11.00; 4 Creo VanBellinger, Suring, 16-10.00; 5 Alex Young, Oconto Falls, 16-00.50. Triple jump: 1 Cody Christensen, Suring, 37-03.50; 2 Alex Zeitler, Gillett, 36-08.00; 3 Luke Runge, Suring, 36-03.50; 4 Blaik Fisher, Lena, 36-03.00; 5 Hunter Reed, Oconto Falls, 36-02.00.

Shot put: 1 Blake Strehlow, Suring, 45-09.00; 2 Clint Long, Gillett, 44-09.00; 3 Sam Schaal, Suring, 41-09.00; 4 Aaron Smith, Gillett, 40-10.00; 5 Caleb Gleffe, Suring, 39-11.00. Discus: 1 Aaron Smith, Gillett, 130-00; 2 Clint Long, Gillett, 120-06; 3 Caleb Gleffe, Suring, 116-10; 4 Scott Heller, Oconto Falls, 112-07; 5 Kaleb Westcott, Oconto Falls, 105-00.

May 10 at Peshtigo

Team scores: Peshtigo 164, Suring 150.5, Gillett 111, Crivitz 96, Coleman 63, Niagara 51.5, Lena 36.

100: Brad Neumann, PESH, 11.20; 200: Jay Tienor, SUR, 23.74; 400: Brad Neumann, PESH, 51.84; 800: Shane Anderson, GIL, 2:05.49; 1600: David Rosenlund, GIL, 4:54.79; 3200: Tayler Nault, PESH, 10:50.12; 110 hurdles: Levi Sanborn, PESH, 16.02; 300 hurdles: Cody Christensen, SUR, 41.99; 400 relay: Crivitz (Tristen Oleck, Ben Fischer, Tyler Slaby, Jake Wiedemeier), 46.72; 800 relay: Peshtigo (Levi Sanborn, Colin Hass, Nate Larsen, Trevor Igl), 1:39.42; 1600 relay: Niagara (Jordan Zawada, Brett Pultz, Ian Kawetschanky, Nate Moll), 3;43.10; 3200 relay: Gillett (Jacob Kasten, Colin Weiss, Shane Anderson, Alex Zeitler), 8:52.31; high jump: Jay Tienor, SUR, 6-1; pole vault: Jake Wiedemeier, CRI, 13-6; long jump: Cody Christensen, SUR, 19-8; triple jump: Ben Fischer, CRI, 40-0; shot put: C.J. Pillath, COL, 48-91/2; discus: Clint Long, GIL, 133-9.

Team scores: Peshtigo 133.5, Suring 127.5, Gillett 120, Niagara 87, Lena 81, Coleman 79, Crivitz 39.

100: Marlena Wagner, LEN, 13.49; 200: Megan Rouer, LEN, 27.43; 400: Theresa Orlando, CRI, 1:02.88; 800: Samantha Rauch, PESH, 2:34.04; 1600: Saige Ruleau, PESH, 5:51.16; 3200: Anna Madsen, PESH, 13:17.80; 100 hurdles: Kathryn DeJung, GIL, 17.29; 300 hurdles: Kathrun DeJung, GIL, 48.85; 400 relay: Lena (Marlena Wagner, Crystal Kallies, Christina Jagiello, Megan Rouer), 53.67; 800 relay: Lena (Marlena Wagner, Crystal Kallies, Lilly Duffrin, Megan Rouer), 1:57.87; 1600 relay: Niagara (Lena Klages, Maria Miller, Shanna Nordell, Jenna Carlton), 4:27.71; 3200 relay: Peshtigo (Taylor Sodini, Saige Ruleau, Samantha Rauch, Anna Madsen), 10:27.16; high jump: Nicole Motkowski, PESH, 5-4; pole vault: Marlena Wagner, LEN, 10-0; long jump: Stormy Gerndt, SUR, 15-4; triple jump: Stormy Gerndt, SUR, 32-6; shot put: Brooke Gauthier, SUR, 34-4; discus: Missy Peterson, GIL, 104-5.

What's your take on the Packers Family Night change?

Retrieving results.
Watching practice is fine.(Your vote)
15%
574 votes
I'd rather watch a scrimmage.(Your vote)
23%
856 votes
I don't want to pay to watch practice.(Your vote)
27%
1015 votes
It doesn't matter to me.(Your vote)
34%
1271 votes

Catch up on the latest in our pregame show every game day.

Football fans

If you've ever answered "Who has the ball?" with "It's halftime," you might recognize The Airhead. Check out the characters in our cartoon gallery of oddball fans.

Special Reports

ORDER YOURS

Football fans

If you've ever answered "Who has the ball?" with "It's halftime," you might recognize The Airhead. Check out the characters in our cartoon gallery of oddball fans.

Special Reports